HIZLI
TEKLİF AL

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde bir birine karıştırılan iki meslek olan web tasarımcı ve web geliştirici arasındaki farkları net bir şekilde inceliyoruz. Web tasarımcı ve web geliştirici arasındaki farkları öğrenelim.

Web Tasarımcı ve Web Yazılımcı Farkları

Web tasarımcı ve web geliştirici arasındaki farkları anladığımızda aslında web tasarım ve web geliştirme alanlarının neleri kapsadığını da anlamış olacaksınız. Bir web sitesi yaptırmadan önce web geliştirmeye mi, web tasarıma mı yoksa her ikisine demi ihtiyaç duyacağınızı kavraymanız muhakkak sizin için daha iyi olacaktır.

Bu yazımız aynı zamanda web tasarım ve web yazılım sektörüne giriş yapmak isteyen kişiler içinde kariyer planlaması ve hangi alanda uzman olmaları gerektiğini anlamaları için iyi bir yol haritası olması için tasarlanmıştır.

Bir önceki yazımızda Web tasarım ve UX Design arasındaki farklara değinmiştik.  Ayrıca bu yazımızda vurguladığımız bir diğer önemli nokta da başarılı ve büyük bir web projesi için, web tasarımcı, web geliştirici ve UX tasarımcısından oluşan bir ekibin gerekli olduğu idi. 

Kısa bir hatırlatma daha yapacak Proje başlangıcından itibaren web tasarımcı ve web geliştiricileri ile birlikte çalışan UX tasarımcıları projenin hem görünüşü, hem kullanıcı etkileşimine odaklanmaktadırlar. Web geliştiricileri de web site yazılım özellikleri ile kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için web site alt yapısını arka planda geliştiren kişilerdir.

Web Tasarımcısı Ne iş Yapar?

Web tasarımcısı bir web sitenin güzel görünmesini sağlayan ve tasarımının sorunsuz çalışmasından sorumlu olan kişidir. Temel olarak web sitenin kullanılabilirliğine ve mükemmel görünümüne odaklanırlar.

Photoshop, Adobe İllustrator, Adobe XD, Corel Draw gibi programlara hakim olarak bir web sayfasının görsel sunumundan sorumludur. Aynı zamanda web tasarımcı HTML, CSS ve javascript teknik bilgiye hakim olmalı ve oluşturulan arayüz tasarımını W3C standartlarına uygun bir şekilde tüm cihazlara uyumlu bir şekilde tasarlanmasından sorumludur.

Önerilen Makale Web Tasarımcı Nedir ve Ne Yapar?

Web Geliştiricisi Ne İş Yapar?

İngilizce de web developer olarak telaffuz edilen web geliştiriciler genellikle programcı ve yazılımcı olarak bilinirler. Web geliştirme sonradan da öğrenilebileceği gibi üniversitenin ilgili bölümlerinden de mezun olarak web geliştirici kariyerinize başlayabilirsiniz. 

Web Geliştirici Nelerden Sorumludur?

Web geliştirici bir web sitenin ya da uygulamanın arka plandaki çalışma şekli ve algoritmasından sorumludur. Web geliştiriciler web tasarımcı tarafından hazırlanan tasarımı alır ve tam işlevli dinamik bir web sitesine dönüştürür. Web site sahibinin ve web site editörlerinin web siteyi kodlama gerektirmeden yönetebilmesi için yazılıma modüller ve özellikler geliştirir. Bunları yaparken javascript, PHP, ASP.NET, Python, Node js gibi farklı araçlar ve programlama dilleri kullanırlar. 

Web geliştiricileri tasarımcı tarafından hazırlanan tasarımda sayfaları oluşturmak için UX ve UI tasarımcıları ile işbirliğinden sorumludur.

Web Geliştiricilerini 3 Farklı Kısıma Ayırabiliriz

Ön Uç Geliştirme (Front End Developer)

Kullanıcıların web sitesi ile doğrudan etkileşime girdikleri kısıma ön uç (Front End) denilmektedir. Ayrıca istemci tarafı geliştirme olarak ta bilinen ön uç geliştirme bir web sitesi için HTML, CSS ve Javascript geliştirme uygulamasıdır. Kısacası bir web sitesini ziyaret ettiğinizde web sitesinde gördüğünüz metinleri butonlar ve menüler bir ön uç geliştirici tarafından oluşturulmuştur. Ön uç geliştiricinin  diğer önemli sorumluluğu da web sitenin tüm mobil ve desktop cihazlarda ve tüm modern tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktır.

Arka Uç geliştirici (Back End Developer)

Arka uç geliştirici yani back end developer bir web sitenin görünümünden ziyade güvenliği, performansı, sunucu tarafı işlemleri, veri depolama ve verileri yönetme gibi arka uç alanlarında uzman olan kişilere denilmektedir. Arka uç web geliştiricileri web tasarımcılara ve ön uç geliştiricilere göre daha teknik ve daha kritik konularda hizmet vermektedir.

Arka uç geliştiricilerin PHP, ruby, C#, SQL gibi programlama dillerine hakim olmasının yanı sıra Node js vb. sunucu çerçevelerini kullanarak veritabanı ve sunucuyu kodlama becerilerine sahip olması gerekir.

Sunucu tarafı geliştirme olarak ta bilinen arka uç web geliştirme temel olarak bir web sitenin arka planında gerçekleşen ve kullanıcıların ön uçtan  göremeyeceği özellikleri ve işlevleri kapsar.

Tam Yığın Geliştirici (Full Stack Developer)

İngilizcede “Full Stack Developer” olan tam yığın geliştiriciler ise bir web sitenin hem ön uç hem de arka uç geliştirilmesinden sorumlu olan kişilerdir. Arka ucun ve ön ucun nasıl birlikte çalıştığına dair iyi derecede teknik bilgiye sahip kişilerdir.

Kariyerinize Full Stack Developer olarak ta devam edebilirsiniz ama tavsiyemiz ön uç ya da arka uç geliştirme alanlarından birinde uzmanlaşarak kariyerinize devam etmeniz olacaktır. Çünkü ikisi de farklı  ve sürekli gelişen teknolojileri kapsadığı için belirli bir süreden sonra iki tarafta gelişen değişimlere ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz.

Önerilen Makale C# Nedir ve Ne İşe Yarar?

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Buraya kadar okuyarak web tasarımcı ve web geliştirici arasındaki temel farkları umarım anlamışsınızdır. Bu iki farklı meslek grubu arasındaki farkları tekrardan özetlemek gerekirse en temel farklar şunlardır;

  • Web tasarımcılar site tasarımına ve kullanılabilirliğe odaklanırken web geliştiriciler işlevselliğe ve arka plandaki yapının mimarisine odaklanır.
  • Ön uç geliştirme, tam yığın geliştirme ve arka uç geliştirme olarak 3 farklı web geliştirici türü vardır. 
  • Web geliştirici aynı zamanda web sitenin hackerlara ve bilgisayar korsanlarına karşı güvenliğinden sorumludur. Web tasarımcı ise web sitenin tasarımında oluşabilecek bozulma ve tarayıcı uyumsuzluklarinin düzeltilmesinde sorumludur.
  • Web geliştirici çok daha fazla teknik alanda uzmanlaşmak zorundadır. Web tasarımcı ile daha kolay uzmanasilabilen program ve tasarım kavramlarını öğrenir.
  • Web geliştirme ve web tasarımı tamamen birbirinden farklı kavramlardır, web geliştirici web tasarımcıdan aldığı tasarımı işlevsel ve dinamik bir web sayfası haline getirir.
  • Web geliştirici bir web site alt yapısını sürekli geliştirmeli, yazılım güncellemelerini, hatalarını fixleme ve oluşabilecek güvenlik açıkları için sürekli önlemler almalıdır, web tasarımcının bir web site için bu kadar çok güncelleme ve fixleme yapması gerekmez.
  • Web geliştirici kariyer planlamasında .net, Python, ruby, java gibi bir çok farklı programlama dili seçeneği vardır.
  • Web geliştirici işin daha çok mühendislik kısımları ile ilgilenirken web tasarımcı dizay ve dış görünüm ile ilgilenmektedir. Web tasarımcıyı inşaat projesindeki mimar ve web geliştiriciyi de projedeki mühendis olarak düşünebilirsiniz.


 

Önerilen Makale 10 Adımda Profesyonel Web Tasarımcı Nasıl olunur?