HIZLI
TEKLİF AL

UX Design ve UI Design Arasındaki Farklar

UX Design ve UI Design Arasındaki Farkları UX ve UI kavramlarını anlayarak öğrenelim. Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü nedir ve arasındaki farklar nelerdir?

UI ve UX Farkları

UX ve UI arasındaki farklara geçmeden önce temel olarak UX ve UI terimlerinin ne olduğunu ele alalım.

UX Design Nedir?

UX tam açılımı ile USER EXPERIENCE manasında olan “Kullanıcı Deneyimi” Anlamına gelmektedir. UX Design ve UX aynı anlama gelmektedir. UX Design alanında uzman olan kişilere UX Designer denilmektedir. Kullanıcı deneyimi web sayfalarından, mobil uygulamalara, kullandığınız telefonlara ve bilgisayarlara kadar günlük hayatımızın içerisinde yer alan tüm ürün ve süreçleri kapsamaktadır.  

UI Design Nedir?

UI tam açılımı USER İNTERFACE yani kullanıcı arayüzü manasına gelmektedir. Web sayfasının tasarımı, bilgisayarın klavyesinin şekli çay bardağının şekli bir UI Design örneği olmakla birlikte kullanıcının ya da müşterilerin bu tasarımlar ile etkileşime girdiğinde yaşadığı deneyime de tam manası ile UX (Kullanıcı Deneyimi) Diyebiliriz.

 

UX ve UI Kavramları Nasıl Ele Alınır?

Aslında UX ve UI kavramları birbirini tamamlayan iki farklı süreçtir. Biri tasarımın sadece görünümü ile ilgilenirken diğeri de işlevselliği ile ilgilenmektedir. Buradan şunu söyleyebiliriz UX design sürekli geliştirilen bir kullanıcı deneyimi sürecidir ve UI design ise kullanıcı deneyimine hizmet eden önemli kriterlerden birisidir. 

Biliyorum belki de şu an biraz daha kafanız karışmış olabilir. Peki ozaman UX ve UI Design arasındaki farklar tam olarak nedir diye sorabilirsiniz. Ya da UX Designer ne yapar, UI designer ne yapar gibi sorularınızın hala yanıtı olmadığını düşünebilirsiniz. O zaman biraz daha ayrıntıya girerek arasındaki farkları daha iyi anlamaya çalışalım.

Web tasarım süreçlerinin de çok önemli unsurları olan UX Design ve UI Design kavramlarına bir web tasarım ajansı gözü ile bakacak olursak; UI Design Web sitenin arayüz tasarımını kapsar, UX Design ise web sitenin işlevini, kullanıcıya yaşattığı deneyimi ve hedef kitlesinin beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığı ile ilgilenir. UX ise web sitenin hızını, tasarımını, yanıt verme sürecini, bir eticaret sitesi ise kolay ve hızlı satın alma süreçlerini, Kurumsal bir web site ise kullanıcının istediği bilgiye ulaşma yolcuğuğu ile ilgilenir. 

 

UX Design ve UI Design Kavramlarını Anlamak

Örnek olarak Google’ı ele alalım. Google arama motorunun arayüz tasarımı oldukça basit ve sadece kullanıcıya istediği bilgiyi anında getiriyor. Google bu noktada arama motorunu kullanan kişilerin niyetlerini çok iyi bildiği için onlara aradıkları bilgiyi çok kolay ve hızlı bir şekilde sunuyor. 

Burada Google.com’un dış tasarımını UI design olarak ele alırız ve Google’ın çalışma şeklini de UX Design (Kullanıcı Deneyimi Tasarımı) olarak ele alırız. Eğer Google kullanıcılarına saniyeler içinde değil de 20 saniye içinde sonuçları getirmiş olsa idi kullanıcılar çok kötü bir deneyim. yaşamış olacaklar ve Google’ı kullanmaktan vazgeçeceklerdi. Ya da google.com da arama yapan kullanıcı alakasız sonuçlarla karşılaşarak aradığını bulamazsa yine kötü bir kullanıcı deneyimi yaşamış olacaktı. Ya da Google’ın UI (Arayüz tasarımı) oldukça karmaşık olsa idi kullanıcı yine iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayamabilirdi. 

Yukarıdaki örnekten de anlaşıldığı gibi UI design UX’ın önemli bir parçasıdır. İyi bir UX için UI design sadece önemli bir birimdir. Ama UX design birçok unsuru barındıran ve kullanıcı etkileşimini en üst seviyede tutan bir total durumdur.

UX Design İle UI Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • UX design bir süreçtir. Kullanıcı deneyimi sorununu çözme sürecidir. UI design ise bir ürün ya da hizmetin dış görünüşünü ve hatlarını içerir. UI design ise UX sürecinin sadece bir parçasıdır. Belki en iyi tasarıma sahip ürünü yapmış olabilirsiniz ancak fonksiyonları ve işlevleri hedef kitlesinin hiç bir şekilde beklentisini karşılamadığı için ürün ya da hizmet yeteri kadar beğenilmeyecektir. Aynı şekilde En iyi kullanıcı deneyimine sahip ürünü yapmış olun arayüz tasarımı çok kötü ve sevimsiz olduğunda kullanıcıların ürüne alışması ve sevmesi çok daha zor olacaktır. Günümüzde artık birçok marka hem ürünün işlevi hem de arayüz tasarımı hakkında çok uzun soluklu çalışmalar yapmaktadır.
  •  Aslında UX design ve UI design arasında hiçbir fark yoktur. Bu iki kavram birbirleri ile  karşılaştırılamayacak iki kavramdır da desek yanılmış olmayız. UX ve UI kavramlarına hakim olmayan kişilerden son zamanlarda bu soruları oldukça fazla duymaktayız. “UX Design ve UI design arasındaki fark gerçekten nedir?” Bu soruya şu benzetmeler ile cevap verecek olursak
    • Vantilatör ile pervanesi arasındaki farklar nelerdir?
    • Web site tasarımı ile buton arasındaki farklar nelerdir?
    • Araba ile tekerlekleri arasındaki farklar nelerdir? Araba işin son hali tekerlekler ise arabanın gitmesini sağlayan unsurlarıdır. UX design sürecin bütününü kapsıyor ise UI design da bu sürecin bir parçasıdır.

Yukarıdaki tüm sorular cevaplandığında birinin diğerinin bir parçası olduğunu göreceksiniz. UI Design da aynı yukarıdaki örnekler gibi UX sürecinin bir parçasıdır.

UI ürününün görünümüne odaklanır UX ise kullanıcı etkileşimine ve üründeki yolculuğa odaklanır.