HIZLI
TEKLİF AL

!important CSS Özelliği

 

 

Sayfa Başlıkları

!important CSS Nedir?

!important CSS özelliği, CSS belirli uygulanan bir stili öncelikli duruma getirmek için kullanabileceğimiz bir önem derecesidir.

CSS !important özelliğini her nekadar çok kullanmanızı önermesekte bazı durumlarda daha hızlı sonuç almanızı sağladığı için kullanımı uygundur.

CSS !important Özelliği Nasıl Çalışır?

Web sitelerini tasarlarken kendi css kodlarımız özensiz ve hızlı iş bitirme endişesinden dolayı kendini tekrar eden bir hale gelebiliyor. Bu durumda aynı html öğesini ya da aynı sınıf elemanı birden çok kere seçmiş olabiliyoruz. Ve bazı durumlarda css kodlarımız çakışabiliyor ve istediğimiz stiller istediğimiz elemana uygulanıyor fakat diğer çakışan stiller daha baskın olduğu için istediğimiz stiller ezilerek uygulanmıyor.
!imortant özelliği ile istediğimiz stilin baskın olmasını sağlayabiliyoruz.

!important CSS kullanmanız gerektiren yerleri CSS dosyanızda tekrardan gözden geçiriniz. !important CSS profesyonel web tasarımcılar tarafından web tasarım projelerinde gerekmedikçe çok kullanılması önerilmez. Bunun nedeni ise CSS kodları optimize edilerek ve daha kolay geliştirilebilir formatlara getirilirek bu sorunu çözmenin yollarının bulunması gerektiğidir. Ancak kullandığınız bazı javascript eklentilerinde gelen CSS dosylarında dolayı !important özelliği kullanmanız gerekebilir.

HTML Örneği

<p class="myP myP1" id="myP">Örnek Metin</p>
<p class="myP myP2">Örnek Metin</p>
            
CSS Örneği

p#myP {
  padding: 20px;
  font-size: 18px;
  color: blue !important; /* id her zaman class a göre baskın olduğu için buradaki !important ifadesi bu stili ezer */
}

p.myP {
  padding: 10px;
  font-size: 18px;
  color: red !important; /* !important ifadesi bu stili aktif eder ancak id="myP" !important özelliği de buradaki stili ezecektir */
}

p.myP1 {
  padding: 10px;
  font-size: 18px;
  color: blue; /* p.myP !important ifadesi p.myP1 deki bu stili ezer */
}
            
Sonuç

Örnek Metin1 (!important ifadesi rengini kırmızı yaptı)

Örnek Metin2 (id="myP" deki !important ifadesi class="myP"'deki !important ifadesini ezdi ve renk mavi oldu.)